Samsung C3330 Champ 2
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, October |
| Status | Available. Released 2012, April |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 52.6 x 12.2 mm (3.78 x 2.07 x 0.48 in) |
| Weight | 79.1 g (2.79 oz) |
| SIM | Optional Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.4 inches (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchWiz Lite UI v2.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 20 MB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - C3330 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - C3332 (SIM 1 & SIM 2) |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 760 h |
| Talk time | Up to 14 h 50 min |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio; FM recording |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - SNS integration - MP3/WAV/eAAC+ player - MP4/H.263 player - Document viewer - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Misc | |
| Colors | Various |
| SAR US | 0.89 W/kg (head) 0.65 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.83 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment