Samsung E1230
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, August |
| Status | Available. Released 2011, August |
| Body | |
| Dimensions | 110.6 x 45.4 x 13.9 mm (4.35 x 1.79 x 0.55 in) |
| Weight | 73 g (2.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Network | |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Battery | |
| Li-Ion 800 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 660 h |
| Talk time | Up to 8 h 40 min |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Some notable Feat | (region specific) - Organizer - Calculator - Convertor - Timer - Stopwatch - Voice memo |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.81 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment