Samsung Galaxy Ace 2 I8160
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, May |
| Body | |
| Dimensions | 118.3 x 62.2 x 10.5 mm (4.66 x 2.45 x 0.41 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches (~55.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~246 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - TouchWiz v4.0 UI |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 768 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread), upgradable to v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | NovaThor U8500 |
| CPU | Dual-core 800 MHz |
| GPU | Mali-400 |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 670 h (2G) / Up to 640 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h 20 min (2G) / Up to 7 h 30 min (3G) |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Optional |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Document editor - Photo editor |
| Misc | |
| Colors | Black, White, La Fleur |
| SAR US | 0.52 W/kg (head) 0.76 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.50 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment