Sharp GX18
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, March. Released 2008, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 45 x 11.5 mm (4.17 x 1.77 x 0.45 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi pixel density) |
| Resolution | - Downloadable wallpapers and ringtones |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, up to 500 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 7 MB |
| Camera | |
| Primary | VGA, 640 x 480 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(32) ringtones |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email (POP3 only) |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Video player - Predictive text input - Organizer - Voice recorder |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Crystal Black with Matt Silver |
| Price group | 2/10 (About 60 EUR) |
No comments:
Post a Comment