Sony Ericsson M608
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 57 x 15 mm (4.21 x 2.24 x 0.59 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 39 x 53 mm (~34.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~154 ppi pixel density) |
| Resolution | - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Symbian OS v9.1, UIQ 3.0 |
| CPU | 32-bit Philips Nexperia PNX4008 208 MHz |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 64 MB included |
| Internal | 80 MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML (Opera 8) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/AAC/H.263 player - Sync ML - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Organizer - Voice memo |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Granite Black, Crystal White |
| Price group | 3/10 (About 120 EUR) |
No comments:
Post a Comment