Samsung Galaxy Ace Duos I589
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, February |
| Body | |
| Dimensions | 112.4 x 59.9 x 12.5 mm (4.43 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches (~54.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~165 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - TouchWiz UI |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7627 |
| CPU | 800 MHz |
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 1650 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Document editor - Photo editor |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 0.43 W/kg (head) 0.73 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.23 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment