Samsung E1232B
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, August |
| Status | Available. Released 2011, October |
| Body | |
| Dimensions | 110.6 x 45.4 x 13.9 mm (4.35 x 1.79 x 0.55 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| SIM | - Flashlight |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB |
| Phonebook | 500 or 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Network | |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 580 h |
| Talk time | Up to 11 h 10 min |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP3 player - Organizer - Calculator - Convertor - Timer - Stopwatch - Voice memo |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment