Samsung E2600
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, November |
| Status | Available. Released 2011, December |
| Body | |
| Dimensions | 97 x 49.9 x 15.3 mm (3.82 x 1.96 x 0.60 in) |
| Weight | 88.7 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches (~36.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 40 MB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 3.5mm jack | - DNSe lite |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 800 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 11 h 50 min |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WMA/eAAC+ player - MP4/H.263 player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 0.36 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.53 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment