Samsung Galaxy mini 2 S6500
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, March |
| Body | |
| Dimensions | 109.4 x 58.6 x 11.6 mm (4.31 x 2.31 x 0.46 in) |
| Weight | 105.3 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.27 inches (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~176 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 480p@25fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 1300 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 540 h (2G) / Up to 420 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 20 min (2G) / Up to 6 h 50 min (3G) |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Optional |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |
| Misc | |
| Colors | Black/Orange |
| SAR EU | 0.92 W/kg (head) 0.62 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment