Lava Iris 410
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 64.5 x 9.9 mm (4.88 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Face detection, panorama |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP4/H.263 player - MP3/WAV/AAC player - Photo viewer - Voice memo/dial |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 9 h 45 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment