XOLO LT900
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 40(2300) |
| Speed | LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
| Body | |
| Dimensions | 128.7 x 66 x 9.8 mm (5.07 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Yes |
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 4.3 inches (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~342 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes, up to 5 fingers |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p |
| Secondary | 1 MP, 720p |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP4/DivX/H.264 player - MP3/WAV/AAC+ player - Document viewer - Photo/video editor - Voice memo |
| Battery | |
| Li-Ion 1810 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 362 h (2G) / Up to 301 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.60 W/kg (head) 0.53 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment