Samsung M370
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2012, January |
| Status | Available. Released 2012, January |
| Body | |
| Dimensions | 96.5 x 50 x 17.8 mm (3.80 x 1.97 x 0.70 in) |
| Weight | 104.9 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches (~37.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Resolution | - Secondary external display |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 128 MB RAM, 256 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm QSC6055 |
| CPU | 192 MHz |
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | Yes |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 5 h 20 min |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP4/H.263 player - MP3/AAC+ player - Organizer - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Misc | |
| Colors | Pewter Gray |
| SAR US | 0.75 W/kg (head) 0.71 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment