Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, May |
| Body | |
| Dimensions | 256.6 x 175.3 x 9.7 mm (10.10 x 6.90 x 0.38 in) |
| Weight | 588 g (1.30 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~149 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - TouchWiz UX UI |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16/32 GB, 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 720p |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.0.3 (Ice Cream Sandwich), upgradable to v4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Non-removable Li-Po 7000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 2000 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | v2.0, USB Host |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | No |
| Some notable Feat | - TV-out - MP4/DivX/Xvid/FLV/MKV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document editor/viewer |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR US | 1.34 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment