Samsung R680 Repp
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, November |
| Status | Available. Released 2011, November |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 57 x 12.2 mm (4.33 x 2.24 x 0.48 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.2 inches (~48.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
| Internal | 2 GB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 800 MHz |
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Organizer - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input (swype) |
| Misc | |
| Colors | Wine Red |
| SAR US | 0.98 W/kg (head) 0.95 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment