Samsung W999
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011, December |
| Status | Available. Released 2012, Q1 |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 59 x 17.8 mm (4.37 x 2.32 x 0.70 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches (~53.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~267 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - Secondary external Super AMOLED, 16M colors display (480 x 800 pixels) - TouchWiz UI |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary | 1.3 MP |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 220 |
| Network | |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 - SIM 2 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n , hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - DivX/Xvid/MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Organizer - Document editor - Photo editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 0.67 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.14 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment