Sagem MY X2-2
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes (myX2-2m only) |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, 1Q |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.6 x 46 x 20 mm (4.16 x 1.81 x 0.79 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 4096 colors |
| Resolution | 101 x 80 pixels |
| Resolution | - Downloadable screensavers |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 10 fields |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Call records | - myX2-2m: up to 470 KB - myX2-2: up to 240 KB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Features | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS (myX2-2m only) |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 1 embedded |
| Java | No |
| Some notable Feat | - Predictive text input - Calculator - Currency converter - Changeable covers |
| Battery | |
| Li-Ion 680 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
No comments:
Post a Comment