Sendo M570
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, 1Q |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 45 x 20 mm, 68 cc (3.23 x 1.77 x 0.79 in) |
| Weight | 77 g (2.72 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | UFB, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels |
| Resolution | - Second display, inverse, 96 x 64 pixels - Downloadable wallpapers |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 250 x 5 fields, contact groups |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3.7 MB |
| Internal | - 50 preloaded images for MMS |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, monophonic ringtones |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Some notable Feat | - Predictive text input - Online currency converter with live rates - Calculator |
| Battery | |
| Li-Ion 600 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
No comments:
Post a Comment