Sharp Aquos SH80F
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, September |
| Status | Available. Released 2011, October |
| Body | |
| Dimensions | 127 x 64 x 11.9 mm (5.0 x 2.52 x 0.47 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 3D LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~262 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - TapFlow UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 2 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | Dual 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Stereoscopic photos & videos; geo-tagging |
| Video | 1080p (2D), 720p (3D) |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - HDMI port - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/Xvid/H.264/WMV player - Organizer - 3D photo viewer - Document viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1240 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 20 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price group | 8/10 (About 470 EUR) |
No comments:
Post a Comment