Sharp SH530U
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2012, October |
| Status | Available. Released 2012, October |
| Body | |
| Dimensions | 146.5 x 81 x 9.9 mm (5.77 x 3.19 x 0.39 in) |
| Weight | 168.8 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~187 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 20 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/Xvid/DivX/H.264/WMV player - Document viewer/editor - Photo viewer |
| Battery | |
| Li-Ion 1950 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 560 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Snowy White, Cherry Red |
| Price group | 7/10 (About 320 EUR) |
No comments:
Post a Comment