Sony Ericsson F500i
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, 2Q |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 46 x 14 mm (4.02 x 1.81 x 0.55 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm (~24.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~108 ppi pixel density) |
| Resolution | - Wallpapers, 3D animations and pictures |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 8 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 12 MB |
| Camera | |
| Primary | VGA, 640 x 480 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| Features | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/MP4 player - Predictive text input - Organizer - Photo editor - Voice dial |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | 3 |
| SAR EU | 0.82 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment