Sony Ericsson Mix Walkman
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - WT13i |
| GPRS | Up to 115 kbps |
| EDGE | Up to 200 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 95.8 x 52.8 x 14.3 mm (3.77 x 2.08 x 0.56 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches (~50.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels (~155 ppi pixel density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 256 MB (100 MB user available) |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, check quality |
| Video | 320p |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Some notable Feat | - SNS integration - Walkman player (MP3/eAAC+/WMA/MP4/H.263) - SensMe - TrackID music recognition - Document viewer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 465 h |
| Talk time | Up to 9 h 40 min |
| Music play | Up to 13 h |
| Misc | |
| Colors | Black with pink cloud band, Black with pink band, Black with green bird band, Black with green band |
| SAR EU | 0.91 W/kg (head) |
| Price group | 2/10 (About 70 EUR) |
No comments:
Post a Comment