Sharp 705SH
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 50 x 17 mm (3.98 x 1.97 x 0.67 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 33 x 45 mm (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~182 ppi pixel density) |
| Resolution | - Second external mono display (12 x 72 pixels) |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | CIF videocall camera |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Face recognition - MP3/AAC player - Predictive text input - Organizer |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Gold, Royal Black, Silky Pink |
No comments:
Post a Comment