Sonim XP1300 Core
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, October |
| Status | Available. Released 2010, November |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - MIL-STD-810F certified - salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant - IP68 certified - dust and water proof (up to 2m for 30 mins) - Drop-to-concrete resistance from up to 2m - Operational range -20°C to +55°C - Flashlight |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~200 ppi pixel density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | MediaTek MT6235 platform |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS & MMS (3000), Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Active noise cancellation with dedicated mic - Organizer - MP3/WAV/AAC player - MP4/H.263 player - Voice memo - Stopwatch - Count-down timer - File manager |
| Battery | |
| Li-Ion 1750 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 800 h |
| Talk time | Up to 18 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Black/Yellow |
| Price group | 6/10 (About 290 EUR) |
No comments:
Post a Comment