Sharp SE-02
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Available |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 52 x 12 mm (4.21 x 2.05 x 0.47 in) |
| Weight | 88.5 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches (~40.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB, 1 GB included |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 128 MB ROM, 64 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels |
| Video | 480p |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Some notable Feat | - ISDB-T Digital TV tuner - SNS applications - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.263 player - Organizer - Document viewer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1240 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 315 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, red |
No comments:
Post a Comment