Sharp TM100
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, 1Q |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 49 x 19 mm (3.94 x 1.93 x 0.75 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CGS, 256K colors |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| Primary | VGA, 640 x 480 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, EMS 5.0, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 1.0 |
| Some notable Feat | - Predictive text input - Photo editor - Organizer - Voice memo (60 sec.) |
| Battery | |
| Li-Ion 780 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Price group | 7/10 (About 330 EUR) |
No comments:
Post a Comment