Sony Ericsson txt
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Up to 60 kbps |
| EDGE | Up to 177 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 60 x 14.5 mm (4.17 x 2.36 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.55 inches (~31.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~157 ppi pixel density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 120 MB (100 MB user available), 64 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, fixed-focus |
| Features | Yes |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push email, IM |
| Browser | HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Some notable Feat | - SNS integration with native Facebook and Twitter clients - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - TrackID music recognition - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 416 h |
| Talk time | Up to 3 h 12 min |
| Music play | Up to 23 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White, Pink |
| SAR EU | 0.92 W/kg (head) |
| Price group | 2/10 (About 60 EUR) |
No comments:
Post a Comment