HTC Evo 4G+
| Specifications | |
|---|---|
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Available |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 65 x 12.1 mm (4.96 x 2.56 x 0.48 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~256 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - HTC Sense UI 3.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB, 8 GB included |
| Internal | 4 GB (1.3 GB user available), 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | 1080p |
| Secondary | 1.3 MP |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3.4 (Gingerbread), upgradable to v4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 220 |
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| GPRS | Up to 114 kbps |
| EDGE | Up to 560 kbps |
| Battery | |
| Li-Ion 1730 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 270 h (2G) / Up to 330 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 20 min (2G) / Up to 6 h 50 min (3G) |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, WiMAX 802.16 e |
| Bluetooth | v3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+/WAV player - MP4/H.264 player |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment