Micromax A60
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010 |
| Status | Available. Released 2010 |
| Body | |
| Dimensions | 106.8 x 59.2 x 14 mm (4.20 x 2.33 x 0.55 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~38.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi pixel density) |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair) |
| CPU | 600 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 150 MB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, autofocus |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Nо |
| USB | v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+ player - MP4/H.263 player - Organizer - Document viewer - Predictive text input (Swype) |
| Battery | |
| Li-Ion 1280 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment