Micromax Funbook P300
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, April |
| Status | Available. Released 2012, April |
| Body | |
| Dimensions | 192 x 122 x - |
| Weight | - |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~133 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.22 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | No |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Messaging | Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Some notable Feat | - HDMI port - MP3/WAV/WMA/AAC player - MP4/H.263 player - Organizer - Photo editor - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery | |
| Talk time | Up to 5 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Suave silver, Brilliant black |
No comments:
Post a Comment