Micromax M2
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 44.8 x 10.8 mm (4.45 x 1.76 x 0.43 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches (~24.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~200 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 2 GB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, Polyphonic, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Some notable Feat | - MP3 player - H.263 player - Organizer - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 850 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 184 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Gray, Orange |
No comments:
Post a Comment