Micromax X600
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010 |
| Status | Available. Released 2010 |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 56 x 12.7 mm (4.45 x 2.20 x 0.5 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches (~50.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~125 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, Polyphonic |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Nimbuzz, Facebook app - MP3/AAC+ player - MP4/H.263 player - TV-out - Organizer - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1100 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 192 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment