Micromax A50 Ninja
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Available |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 61 x 13 mm (4.45 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.1 inches (~43.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | - |
| Multitouch | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 |
| CPU | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | TBD |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/WMA/AAC player - MP4/H.263 player - Organizer - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1200 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White |
No comments:
Post a Comment