Micromax X226+
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112.3 x 46.5 x 14.5 mm (4.42 x 1.83 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| SIM | - Flashlight |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches (~18.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi pixel density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 2 GB |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| Primary | 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, Polyphonic, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Some notable Feat | - MP3 player - H.263 player - Organizer - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Green |
No comments:
Post a Comment