HTC Advantage X7500
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - American version |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 98 x 16 mm (5.24 x 3.86 x 0.63 in) |
| Weight | 359 g (12.66 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 5.0 inches (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels (~160 ppi pixel density) |
| Resolution | - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition |
| Chipset | ATI Graphic Chip W2284 |
| CPU | 624 MHz Intel PXA270 |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 8 GB (microdrive), 128 MB RAM, 256 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, autofocus, LED flash |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA videocall camera |
| Sound | |
| Alert types | Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 3.5mm jack | - Dual speakers |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Voice memo - MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player - WMV/MP4 player - File manager - TV-out |
| Battery | |
| Li-Ion 2200 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.48 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment