Motorola GLEAM+ WX308
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, February |
| Status | Available. Released 2012, April |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 52.5 x 13.5 mm, 75.8 cc (4.21 x 2.07 x 0.53 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches (~39.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Resolution | - Secondary external display with icons |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 50 MB |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Games | Yes |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/AAC+ player - MP4/H.263 player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 750 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 417 h |
| Talk time | Up to 4 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Winter White, Silver |
No comments:
Post a Comment