HTC Touch Pro2 CDMA
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, May |
| Status | Available. Released 2009, September |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 59 x 17 mm (4.57 x 2.32 x 0.67 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.6 inches (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~259 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchFLO 3D finger swipe navigation - Touch-sensitive zoom bar - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradeable to Windows Mobile 6.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, autofocus |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Noise cancellation with dedicated microphone - Pocket Office - MP4/AVI/H.264/WMV player - MP3/WAV/WMV/AAC+ player - TV-out - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 324 h |
| Talk time | Up to 5 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black/Grey |
| SAR US | 1.41 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment