Motorola RAZR i XT890
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, September |
| Status | Available. Released 2012, October |
| Body | |
| Dimensions | 122.5 x 60.9 x 8.3 mm (4.82 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| SIM | - Splash resistant |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~256 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich), v4.1.2 (Jelly Bean), planned upgrade to v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z2460 |
| CPU | 2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB (5 GB user available), 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Touch focus, geo-tagging, face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps, check quality |
| Secondary | VGA |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Some notable Feat | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Organizer - Document viewer/editor - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
| Battery | |
| Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery | |
| Talk time | Up to 20 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR US | 1.39 W/kg (head) 0.39 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment