HTC Magic
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 - American version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, February |
| Status | Available. Released 2009, May |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 55 x 13.7 mm (4.45 x 2.17 x 0.54 in) |
| Weight | 118.5 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Trackball |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Platform | |
| OS | Android OS, v1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, autofocus, check quality |
| Video | 320p@15fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP (headset support only) |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - Voice memo - MP3 player - MP4/3gp player - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1340 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 420 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| SAR US | 0.95 W/kg (head) 1.87 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment