Motorola RAZR D1
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM) |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, March |
| Status | Available. Released 2013, March |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 59 x 11 mm (4.33 x 2.32 x 0.43 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Optional Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT touchscreen |
| Size | 3.5 inches (~56.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~165 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Platform | |
| OS | Android OS, v4.1 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6575M |
| CPU | 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1936 pixels, autofocus |
| Features | Touch focus, geo-tagging, HDR |
| Video | 480p |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Some notable Feat | - Analog/ Digital TV tunner - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Photo viewer/editor - Document viewer |
| Battery | |
| Li-Ion 1785 mAh battery | |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
No comments:
Post a Comment