HTC S310
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 47 x 18.5 mm (4.25 x 1.85 x 0.73 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches (~24.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi pixel density) |
| Resolution | - 5-way navigation button |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64 MB RAM, 64 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 1.3 MP, 1280 x 1024 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/AAC player - Predictive text input - Organizer |
| Battery | |
| Li-Ion 1150 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Grey. |
No comments:
Post a Comment