HTC P3600i
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - American version |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2007, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 58.2 x 18.4 mm (4.25 x 2.29 x 0.72 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~38.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi pixel density) |
| Resolution | - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | 500 MHz Samsung |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64 MB RAM, 256 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | VGA videocall camera |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB host |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Qualcomm MSM 6275 - Pocket Office - Voice memo - MP3/AAC player |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Misc | |
| Colors | Silver, Black |
| SAR US | 0.98 W/kg (head) 0.80 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment