HTC S710
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 50 x 17.7 mm (3.98 x 1.97 x 0.70 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64 MB RAM, 128 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Pocket Office - Voice memo - MP3/AAC player |
| Battery | |
| Li-Po 1050 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 175 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| SAR US | 0.54 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.80 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment