HTC Desire
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, February |
| Status | Available. Released 2010, March |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 60 x 11.9 mm (4.69 x 2.36 x 0.47 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Optical trackpad |
| Display | |
| Type | AMOLED or SLCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches (~54.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB, 4 GB included |
| Internal | 576 MB RAM; 512 MB |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 480p@15fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264/WMV9 player - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1400 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 340 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Brown, Silver, White |
| SAR US | 1.48 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment