HTC Droid Incredible
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, April |
| Status | Available. Released 2010, April |
| Body | |
| Dimensions | 117.5 x 58.5 x 11.9 mm (4.63 x 2.30 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Optical trackball |
| Display | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Smile detection, geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM Radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - Dedicated search key - MP3/eAAC+/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1300 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 146 h |
| Talk time | Up to 5 h 15 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 1.40 W/kg (head) 0.70 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment