HTC Evo 4G
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, March |
| Status | Available. Released 2010, June |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 66 x 13 mm (4.80 x 2.60 x 0.51 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.3 inches (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~217 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB, 8 GB included |
| Internal | 1 GB, 512 MB RAM |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 720p |
| Secondary | 1.3 MP |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, WiMAX 802.16 e (Wi-Fi router) |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - HDMI port - Dedicated search key - MP3/AAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264/WMV9 player - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 146 h |
| Talk time | Up to 5 h 12 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR US | 1.03 W/kg (head) 0.96 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment