HTC HD mini
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, February |
| Status | Available. Released 2010, April |
| Body | |
| Dimensions | 103.8 x 57.7 x 11.7 mm (4.09 x 2.27 x 0.46 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 384 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | 480p@30fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi router |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Via third party application |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264 player - Pocket Office - Facebook, Twitter integration - HTC Peep, HTC Footprints - YouTube client - Voice memo |
| Battery | |
| Li-Ion 1200 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 340 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 7 h 15 min (3G) |
| Music play | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment