HTC HD2
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - Australian Version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2009, October |
| Status | Available. Released 2009, November |
| Body | |
| Dimensions | 120.5 x 67 x 11 mm (4.74 x 2.64 x 0.43 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.3 inches (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~217 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon |
| CPU | 1 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 448 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, dual LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 480p@30fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi router |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; NaviPanel |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/WMV/H.264 player - Facebook and Twitter integration - YouTube client - Pocket Office - HTC Peep, HTC Footprints - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1230 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 490 h (2G) / Up to 390 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 20 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Music play | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 0.63 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment