HTC Hero CDMA
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, August |
| Status | Available. Released 2009, October |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 56 x 14 mm (4.45 x 2.20 x 0.55 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Trackball |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - Dedicated search key - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Organizer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 4 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| SAR US | 0.71 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment