HTC Hero
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, June |
| Status | Available. Released 2009, July |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 56.2 x 14.4 mm (4.41 x 2.21 x 0.57 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Trackball |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches (~48.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Protection | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS, v1.5 (Cupcake) |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus (via software update) |
| Video | CIF@15fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - MP3/AAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264/WMV9 player - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1350 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 440 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Brown, White (teflon coating), Graphite, Black, Pink |
| SAR US | 1.21 W/kg (head) 1.51 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment