HTC Pure
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2009, October |
| Status | Available. Released 2009, October |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 53 x 13.7 mm (4.25 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight | 117.5 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~292 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchFLO 3D finger swipe navigation - Touch-sensitive zoom bar - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus |
| Features | Touch focus |
| Video | 480p@15fps |
| Secondary | VGA videocall camera |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/WMV/H.264 player - Facebook and Twitter integration - YouTube client - Pocket Office - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1100 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 5 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 1.51 W/kg (head) 1.43 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment